top of page

ÜRETİM ODAKLI EKONOMİYE GEÇMELİYİZ

İzmir Medya Platformu ile Anadolu İşadamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi dernek merkezinde bir araya gelen Başkan ve yönetim kurulu üyeleri genel ekonomik beklentilerine ilişkin görüşlerini dile getirirken; yatırımları hakkında bilgi vererek, birlikte başarmak için yola çıktıklarını ve dayanışmanın sonucu olarak eğitim ve çeşitli sektörlere yönelik yatırımları ile Türkiye'nin kalkınmasına ve istihdamına destek verdiklerini açıkladılar.

Anadolu İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi Başkanı Şerafettin Gücü, "Derneğe üye işadamları ile işbirliği güç birliği yaparak aydınlatma sektöründe Türkiye'nin en büyük 10 yatırımından birine imza attıklarını açıkladı.

İzmir Medya Platformu ile Anadolu İşadamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi dernek merkezinde bir araya gelen Başkan ve yönetim kurulu üyeleri genel ekonomik beklentilerine ilişkin görüşlerini dile getirirken; yatırımları hakkında bilgi vererek, birlikte başarmak için yola çıktıklarını ve dayanışmanın sonucu olarak eğitim ve çeşitli sektörlere yönelik yatırımları ile Türkiye'nin kalkınmasına ve istihdamına destek verdiklerini açıkladılar.

ÜRETİM ODAKLI EKONOMİYE GEÇMELİYİZ

ASKON İzmir Şubesi Başkanı Şerafettin Gücü, İnşaat sektörünün kalkınmanın motoru olamayacağını kaydederek, "Diyoruz ki inşaatı bırakalım, üretime geçelim. Biz geçmişte en kıt imkanlar içinde devrim arabası, uçak ürettik. Ama şimdi bunca yetişmiş insan kaynağı ve teknolojik imkanlara rağmen yerli otomobil üretemiyoruz. Bazı ülkelerden aldığımız bir tır telefon, bizim 150-200 tır mermere denk düşüyor. Bu nedenle katma değerli üretime geçilmeli" dedi.

BİRLİKTE ÜRETELİM MODELİ İLE TÜRKİYE'NİN SAYILI SEKTÖREL YATIRIMINA İMZA ATTILAR

ASKON işadamları olarak üretimi, dayanışmayı ve işbirliğini esas aldıklarını dile getiren Şerafettin Gücü, bu üretim ve işbirliğinin sözde kalmadığını belirterek, çeşitli araştırmalardan sonra dernek üyesi işadamları bir araya gelerek aydınlatma sektörüne yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladı. Gücü, "Üretime yönelik yaptığımız yatırımla Türkiye'nin ilk 10'nu arasına girecek, yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak aydınlatma sektörünün öncü tesislerinden birisini oluşturduk" diye konuştu.

BÜROKRATİK ENGELLER YATIRIMCIYI YILDIRIYOR

Türkiye'de bürokratik oligarşinin hala etkin olduğunu ve hükümetin bütün uyarılarına rağmen yatırımcının önüne engeller çıkartıldığını vurgulayan ASKON İzmir Şubesi Başkanı Şerafettin Gücü, "Bürokrasi çok ağır işliyor. İşadamları bürokrasi çarklarında sürekli zaman kaybediyor. En küçük işyeri ruhsatından başlayın bütün yatırım alanlarında bürokrasinin bitmez tükenmez engelleri ile karşılaşıyoruz" şeklinde konuştu.

İZMİR'DE YENİ BİR OSB KURACAKLAR

Her zaman üretim odaklı ekonomiye inandıklarını ve Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için daha çok üretmeye yönelmesi gerektiğinin altını çizen Şerafettin Gücü, "Ülkemizin gelecek hedeflerini yakalaması için biz işadamlarına da çok görevler düşüyor. Biz bu misyona inanan ASKON işadamları derneği olarak her alanda yatırım ve istihdam sağlayacak girişimlere önem veriyoruz. Nitekim bu anlayışımızı birçok alanda yaptığımız yatırım ve istihdamla gösteriyoruz. Şimdi yeni bir OSB kurmak için harekete geçtik. Yer arayışımız devam ediyor. Bizim iş dünyası olarak en büyük beklentimiz yerli ve milli üretime yönelik farkındalığın oluşmasıdır diyerek şöyle devam etti:

YERLİ ÜRETİME DAHA FAZLA DESTEK İSTİYORUZ

Yerli üretim teşvik edilmeli. Çünkü yerli üretime verilen teşvikler yetersiz. İthal edilen ürünlerden, ürettiğimiz ürünlerden daha fazla kazanılıyor. İthal etmek üretimden daha cazip hale geldi. Çünkü bizim üretim ve vergi maliyetlerimiz daha yüksek. Bu nedenle yerli üretime yönelik destek ve teşvikler daha çok artırılmalı. İthalatı kısıtlayıcı yada duvarları yükseltecek, kota sınırlaması gibi tedbirler alınarak yerli üretim teşvikleri artırılmalıdır. Biz yerli üretimi teşvik edersek bu istihdama olumlu yansıyacaktır. Yatırımcı ithalata yönelirse hem ülkemiz kaybeder, hem de işsizliğin giderek yükselmesini sağlar.

NİTELİKLİ ELEMAN BULAMIYORUZ

Sanayici ve işadamları olarak nitelikli eleman bulmakta büyük zorluklar yaşıyoruz. Beyaz yakalı çalışan çok ama biz mavi yakalı personel bulmakta zorluklar yaşıyoruz. Mesleki Okullar bu konuda çok önemli bir işleve sahip. Ancak eğitim kalitesi ve içeriği ihtiyaca cevap verecek şekilde güncellenmeli ve bu okullara destek artmalıdır. Çünkü ülkemiz ekonomisi için nitelikli ara elemana çok ihtiyaç var.

Toplum olarak büyük bir ahlaki erozyon yaşıyoruz. Eğitim çok önemli ama bu kültürün öncelikle ailede verilmesi gerekiyor. Ortaokul ve liselerde uyuşturucu ve benzeri maddeler kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Toplumsal yozlaşmayı ticari hayatta da görüyoruz. Televizyonlarda ki bazı programlarda çok önemli. Ancak kanunlarla cezalarla bu çözülmenin önüne geçemezsiniz. İnançsız toplumlarda bu sıkıntılar daha büyük oluyor. Burada inanç bilinci eksikliğinin yozlaşmada ve ahlaki değerlerin kaybedilmesinde önemli bir etken olduğu düşüncesindeyiz."

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page