top of page

ASKON AZERBAYCAN’DAN UMUTLU DÖNDÜ

ASKON AZERBAYCAN’DAN UMUTLU DÖNDÜ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi Dış ilişkiler Komisyonu 3-6 Mayıs tarihleri arasında Azerbaycan’a düzenlendiği iş gezisi son buldu.

Ülkemizin ve şehrimizin ihracat hedeflerine katkıda bulunmak Azerbaycan Pazarından ASKON mensubu üyelerin pay almalarını sağlamak amacıyla 3-6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 25 sanayici ve işadamının katılımı ile gerçekleştirilen Azerbaycan Yurtdışı İş Gezisi son buldu. ASKON İzmir, Konya üyelerinin de içinde yer aldığı heyet Bakü, Sumgayıt şehirlerini kapsayan ve 3 gün süren iş gezisinin ardından yurda döndü.

Program kapsamında Bakü Büyükelçimiz Erkan Özoral, Bakü Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker, Azerbaycan Cumhuriyeti Girişimciler Teşkilatı Milli Konfederasyonu (ASK) Başkanı Vuqar Zeynalov, Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler İçtimai Birliği (TÜİB) Başkanı Ali İhsan Genç, Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın, Sumgayıt Kimya Sanayi Parkı Baş Mühendisi Ayaz Allahverdiyev ile temaslarda bulundu.

Yapılan ziyaretlerde karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Yetkililerden Bakü’deki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgiler alan ASKON heyeti, Azeri yetkililere de Türkiye’deki yatırım ortamları, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve sanayisi ile ilgili detaylı bilgiler vererek Azeri işadamlarını ticaret yapmak üzere ülkemize davet etti. Temaslar esnasında yetkililerle genelde Türkiye ile karşılıklı ticaretin yeterli olmadığı, ortak tarih, kültür ve geçmişe sahip iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin daha iyi olması gerektiği ve yeni dönemde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaların yürütülmesi noktasında görüş birliğine varıldı. ASKON heyeti protokol temaslarının yanı sıra kültürel geziler kapsamında önemli tarihi mekanları da ziyaret etti.

AZERBAYCAN BİZİM İÇİN BİR FIRSAT

Gerçekleştirilen iş gezisin ardından değerlendirmelerde bulunan ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü; Azerbaycan'ın gelişen ekonomisiyle dikkat çeken bir ülke olduğunu belirten Gücü, bölgede enerji başta olmak üzere pek çok iş kolunda, geniş yatırım imkanları bulunduğunu söyledi. Bakü'nün modern görünümüyle, Azerbaycan'ın dünyaya açılan penceresi olduğunu dile getiren Gücü, Ülkede, inşaat alanında, ciddi yatırım potansiyelinin bulunduğuna vurgu yaptı. Azerbaycan'da inşaat yatırımları paralelinde yapı malzemeleri pazarında da iş fırsatları olduğuna Türk işadamlarının, Azerbaycan'la ticari faaliyetlerini yoğunlaştırmada fayda bulunduğunu ifade ederek, “Başta inşaat olmak üzere gıda, oto yedek parça, tekstil, medikal gibi sektörlerde ciddi talepler olduğunu tespit ettik. Azerbaycan ekonomisinde aktif olarak yer alan Türk iş adamları, telekomünikasyon, bankacılık, sigortacılık, finansal kiralama, inşaat, basın-yayın, eğitim, sağlık, ulaştırma, otomotiv, imalat sanayi, petrol gibi hemen her konuda faaliyet göstermekte.

Burada görüştüğümüz Azeri işadamları bizlere son derece sıcak ve samimi davrandılar. Türklere karşı duydukları sevgiyi yakından hissettik. Azerbaycan’da, kendimizi Türkiye’de gibi hissettik aynı dili, aynı dini,aynı kültürü paylaşan iki devlet bir millet olduğumuzu ülkede yakinen hissettik. Ortak tarihi geçmişimiz ve ilişkilerimiz Türk sanayicilerimizi bu pazarda bir adım öne çıkaracak büyük avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Önemli olan bu avantajı değerlendirmek hiç vakit kaybetmeden pazara hızlı bir giriş yapabilmektir” ifadelerini kullandı

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page