top of page

ASKON’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ VE YENİ ANAYASA KONUŞULDU

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi konferans salonunda düzenlen programa Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı konuşmacı olarak katıldı. Başkan Astarcı ASKON üyelerine Yeni Anayasa Maddeleri ve Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Açılış konuşmasını yapan ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü; sivil toplum kuruluşlarının toplumun bilinçlenmesi ve sağlıklı karar vermesi noktasında bu tip toplantıların önemli olduğunu belirterek, üyelerine ”Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konusunda bilgi edinmeleri için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı “Bu millet hiç kendi anayasasını yapamamış. Şuana kadar bizim 5 tane Anayasamız var. İşte şimdi en azından bu anlamda 1982 anayasanın 18 madde ile daha genişletildiği daha demokratik hak ve özgürlüklerin açıldığı şuanda bir Anayasa değişikliğindeyiz. İnanıyorum ki bu 18 maddelik Anayasamız Türkiye’mizi daha da güçlendirecek, büyütecek ve daha da geliştirecektir. Türkiye’de bugüne kadar yasama ve yürütme organlarının teşkili için ayrı seçim modeli uygulanmamıştır. Ancak Cumhurbaşkanlığı Sisteminde yürütme ve yasama organları aynı gün ve ayrı ayrı seçilecektir. Yürütme yetki ve sorumluluğunu kime vereceğini doğrudan millet belirleyecektir. Yasama organı olan Meclisteki siyasi parti dağılımını da yine millet tayin edecektir. Bu ana esaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminde milli iradenin yasama, yürütme ve yargı organları üzerindeki etkisi daha da artacak ve daha demokratik bir yönetim modeli uygulanacaktır.

Programdan satır başları

BU SİSTEMİ, 15 TEMMUZ'DA MEMLEKETİMİZ İÇİN CANLARINI FEDA EDENLER ÖNERDİ"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelinin bir tercih değil zorunluk olduğunu dile getiren Astarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçilen cumhurbaşkanının sorumlu olduğu ve partisiyle ilişkisinin de devam edebileceği ve meclisin daha fazla denetim sahibi olduğu bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmek bir tercih değil, bir zorunluluktur. Bu sistemi, 15 Temmuz'da memleketimiz için, ülkemiz için, bayrağımız için canlarını feda edenler siyasete önerdi. Milletimiz, 'Biz memleketimizi canımızla koruduk, ama siz de bir daha 15 Temmuzlar olmaması için, devletin bu anlamda neye ihtiyacı varsa onu yerine getirin' dedi.

BU YENİ BİR FİKİR DEĞİL;

Astarcı; Başkanlık sistemi ilk kez Turgut Özal döneminde tartışılmaya başlandı. Özal’ın yanı sıra Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu da başkanlık sistemini savunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığının ilk döneminde başkanlık sistemini tartışmaya açtı. Sistemin bugünlerde yeniden gündeme gelmesinin sebebi mevcut hükümet sisteminin Türkiye’nin yapısı ile uyumlu olmadığı gerçeğinin 7 Haziran seçiminlerinde bir kez daha ortaya çıkmasıydı.

BU SİSTEMİN ÇİFT BAŞLILIĞI VE BUNUN NEDEN OLDUĞU SORUNLARI ORTADAN KALDIRDIĞINI VURGULAYAN ASTARCI, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Yüzde 50 artı 1'i alanın hükümet kurduğu, uzlaşmacı bir sistemdir bu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ayrıştırmaz birleştirir. Bu sistemin de özü meclisin de, yürütmenin de, hükümetin de aynı gün teşekkül ettiği ve cumhurbaşkanının en fazla 10 yıl seçildiği bir sistemden bahsediyoruz. Bugün, Başbakanlıkta bir süre yok ama yeni düzenlemede buna bir süre sınırlaması getiriyoruz."

HSYK'NIN ADINDAKİ 'YÜKSEK' SİLİNECEK

Astarcı; Öncelikle HSYK’nın adındaki yüksek ibaresini kaldıracağız. Milletin gücü direkt olarak hakimler ve savcılar yüksek kuruluna yansısın diye bu değişikliği yapıyoruz. HSYK’nın 4 üyesini Cumhurbaşkanı atayacak. 5 yılda bir yapılacak seçimle milletin direkt oyu ile seçilecek olan Cumhurbaşkanı 4 üye atayacak. Yeni üye ile yine 5 yılda bir yapılacak seçimle oluşacak TBMM seçecek. Adalet Bakanı ve müsteşar 13 üye ile birlikte millet adına karar veren adalet sistemimiz milletin seçtiği temsilciler aracılığı ile oluşacak. Yargıda askeri mahkemeleri kaldırıyoruz, sivil mahkemeler olacak.” diye konuştu

VESAYETÇİ YAPILARA SON

Astarcı; Hükümet sistemi değişikliğiyle, demokratik sistemin kesintiye uğramasına ya da geriletilmesine sebep olan vesayetçi yapılar ortadan kaldırılacak. ‘Rejim değiştirilecek’ iddiasının aksine yeni sistemde demokratik ve laik Cumhuriyet rejimi daha güçlü hale gelecek. Devlet sistemine yönelik herhangi bir değişiklik yer almayacak. Değişiklik sadece hükümet sistemiyle sınırlı olacak. Dolayısıyla bilinçli olarak ortaya atılan ‘federalizm gelecek’ yalanının aksine üniter yapı da korunacak.dedi

Programın soru cevabın ardından son buldu.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page