top of page

ASKON İZMİR’de “Abdülhamid” Konferansı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şube’nin davetlisi olarak İzmir’e gelen Tarihçi Yazar Ekrem Şama “2. Abdülhamid Han dönemini iyi incelemek gerekir" dedi.

ASKON İzmir şubesi 2.Abdülhamid Han’ın vefatının 99. Yıl dönümü dolayısı ile “2. Abdülhamid Han ve Dehanın İzleri” konulu konferans düzenledi. konferansta, 2’nci Abdülhamit Han’ın bilinmeyen yönleri ele alındı.

10 Şubat 1918’te bundan 99 yıl önce vefat eden 2. Abdülhamit Han’ın şahsiyeti katılımcılara örnek gösterildi. Tarihçi Yazar Ekrem Şama’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta 2. Abdülhamit Han’ın hayatı, siyaseti, iradeye yapılan baskı, entrika ile o dönemde yaşanan sıkıntıları anlattı.

“2’nci Abdülhamit büyük bir siyasi deha”

Sultan 2’nci Abdülhamit Han’ın izlediği siyasi politika ile yıkılmakta olan devleti 33 yıl ayakta tuttuğunu anlatan Tarihçi Ekrem Şama, “Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok merak edilen padişahlarından olan Sultan 2’nci Abdülhamit Han’ın siyasi bir dehadır. Bize dayatılanın aksine, Sultan II. Abdülhamit, son derece ileri görüşlü, başarılı ve vatansever bir padişahtı. Tarih boyunca her türlü çıkar çatışmasının odak noktası olan bir coğrafyada tam otuz üç sene ayakta kalma becerisini gösterdi” diye konuştu.

"2’inci Abdülhamit’in siyasetini anlamayanlar, onun en amansız düşmanlarıydı" diyen Şama, "Bizzat Sultan hakkında gerçekle ilgisi bulunmayan çirkin iddialar ortaya atılıyordu. Peki, dünyaya hükmeden büyük Osmanlı Devleti’nin son devrinde payitahtı hedef alan o hareketler bugüne de benzerlik gösteriyor. Abdülhamit Han, ümmeti, milleti bir arada tutuyor. Batı’dan gelen emperyalist baskılara direniyor, sesini çıkarıyor, dik duruyordu.” şeklinde konuştu.

Soğukkanlılık

1905 yılında bir Cuma namazı çıkışında Sultan’a suikast girişimi olmuş, Sultan’ın ayaküstü

Şeyhülislam ile 2 dakikalık sohbeti bu suikastı amacına ulaştıramamış, çok sayıda ölü ve yaralı olmasına rağmen Sultan sağ kalmıştı. Bombanın etkisiyle herkes paniklemişken Abdülhamit Han arabasına gitmiş, atlardan birini alarak tek başına soğukkanlı bir şekilde saraya dönmüştür. Bu manzarayı gören halk ve Avrupa temsilcileri Sultana tezahüratta bulunmuştur.

Askeri güce verdiği önem

Abdülhamit Han Osmanlı ordusunu güçlendirmeye başladı. İlk denizaltı onun zamanında yapıldı. Dünyanın 2.büyük donanmasını kurdu. Mekke, Medine ve Kudüs’ü korumak ve oraya mühimmat göndermek için Hicaz demiryolunu inşa ettirdi.

İslam Birliği Siyaseti:

“Abdülhamit Han, İslam Birliği siyaseti güttü. Emperyalistlerin Osmanlı üzerindeki emellerini bildiği için İslam dünyasından maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla Halifelik makamını etkin bir şekilde kullandı. Batılılar yaptıkları kulisle o dönemde Halifeliği kaldırmaya güç getiremeyince bir hadis-i şerifi istismar ederek Halifeliğin Kureyş’in hakkı olduğu propagandasını yaymaya ve Abdülhamit’in etkisini kırmaya çalıştılar. Abdülhamit Han ise her tarafa İslami okullar açarak bu propagandanın etkilerini kırdı.

Ekrem Şama konuşmasını tarihten ders alınması dileğiyle tamamladı. Konferansın sonunda Şama davetlilere kitaplarını imzaladı.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page