top of page

GÜLCEMAL TEŞVİKLERİ ASKON’DA ANLATTI

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Ar-Ge Teknoloji ve İnovasyon Komisyonu tarafından “SGK işveren teşvikleri “konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. ASKON İzmir şubesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal konuşmacı olarak katıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Gülcemal, işveren ve işçileri sosyal güvenlik teşvik uygulamaları ve kayıtlı istihdamın teşviki konusunda bilgilendirmelerde bulunurken, toplantı sosyal güvenlik nedir sorusuyla başladı ve ardından sosyal güvenlik ahlakı ile kayıt dışlılığa değinilerek bir ülkenin uyguladığı sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğinin o ülke insanlarının huzuru ile doğru orantılı olduğu belirtildi. Gülcemal programa katılan işadamlarına, işçi ve işveren arasındaki güncel durumla birlikte yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler aktardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Gülcemal risklerin hayatın gerçeği olduğunu ve bunun için kayıt dışı çalışmamanın önemi üzerinde durdu. Kayıt dışı çalışmanın nedenleri, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, sosyal güvenlik açıklarının mali etkileri ve GSMH etkisi ile daha birçok konuda katılımcıları bilgilendirdi. Daha huzurlu bir toplum, daha güçlü bir Türkiye için kayıt dışı çalışmayın, kayıt dışı çalıştırmayın ifadelerini kullanandı.

NİTELİKLİ İSTİHDAM TEŞVİK EDİLİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, devletin uyguladığı desteklerle nitelikli işgücünü ve istihdamını teşvik ettiğini belirtti. İşverenlerin hangi teşvikten ne kadar oranda ve sürede yararlanacaklarını değerlendirip sigortalılığı zamanında bildirmeleri gerektiğini anlatan Gülcemal, “İzmir'de 121 bin 811 işyeri ve 4a kapsamında 897 bin çalışan var. Prim tahsilatı yüzde 87 oranında. İşverene sağlanan 5 puanlık indirim, SGK prim yükünde yüzde 14.5'lik azalma sağlar” dedi.

Program soru cevap kısmının ardından Ar-Ge Teknoloji ve İnovasyon komisyon başkanı Muzaffer Çınar’ın İl Müdürü Gülcemal’e hediye takdimi ile son buldu.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page