top of page

İŞ DÜNYASI ASKON İFTARINDA BULUŞTU

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi geleneksel olarak düzenlenen iftar buluşmalarının bu yıl 4.’sini düzenledi.

Yaklaşık 250 davetlinin katıldığı programa ASKON Genel Başkan Yardımcısı Nejat Güneri, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Çiğli Kaymakamı Yusuf Güler , Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Şahin, SP İl Başkanı Bayram Sakartepe, BBP İl Başkanı Erdem Öksüz, Tüik İl Müdürü Ökkeş Kulakoğlu, Aile ve Sos.Pol. İl Müdürü Nesim Tanğlay, Müfed Başkanı Necip Nasır ASKON üyeleri, STK’ların temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda misafir yer aldı.

İftar yemeği sonrası konuşan ASKON İzmir Şube Zekeriya Hazırbulan; Bildiğiniz üzere Suriye’de , Irak’ta , Doğu Türkistan’da ve bir çok Müslüman coğrafyada kardeşlerimizin kanları akıtılmakta. Dünya ise buna maalesef seyirci kalmaktadır. Bu tür olayların arkasında elbette basit hesapları olan kukla darbe girişimcileri değil, asıl hedeflerinin Büyük İsrail Devletini kurmak isteyen şer odakları olduğunu biliyoruz. Dünyanın her yerinde bu ırkçı emperyalizm, üzülerek belirtmek istiyorum ki Müslüman kanı akıtmaya devam ediyor, İnşallah bu mübarek Ramazan ayı bu olayların bitmesine ve Müslümanların uyanmasına , birlik olmasına vesile olur.

Ülkemizde malumunuz son iki yıldır seçimler yılı oldu, bizler ekonominin içerisinde iş dünyasında olduğumuz için seçimlerden etkileniyoruz. Ekonomik anlamda beklentiler ve istikrar kaygısı , yeni gelecek kişinin becerisi gibi konulardan ötürü ekonomimiz direk olarak etkilenmiştir. Tabi seçimler geçeli epey bir zaman oldu , bunu neden konu ettim. Etkisi henüz geçmedi, daha yeni iki ay içerisinde Başbakan değişti, bu nedenle ekonominin dinamikleri sürekli bir olayla stabil hale gelemedi, buda piyasadaki nakit akışı ve ödeme dengesini bozdu.

Bu hafta Merkez bankası faiz oranlarında iyileştirme yaptı ancak nedense bir türlü bu oranlar piyasaya yansımadı, bu konuda inşallah hükümetimiz piyasaya olumlu hareket sağlayacak çalışmaları bir an evvel yapar.

Özellikle son iki yıldır Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bir çok hükümet bakanımız , faiz lobisinden bahsediyor ve eleştiriyor. Bizde eleştiriyoruz ancak bunun çözüm mercileri gene kendileridir. Yani eleştirinin ötesine gitmesini ve Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olması adına bu faiz oranlarının Avrupa ve Amerika standartlarına çekilmesini istiyoruz. Avrupada yıllık 2-3 , Amerikada yıllık 1 ler seviyesinde iken ülkemizde 12-15 ler seviyesinde bu oranla, hangi yatırımcı yatırım yapabilir veya konut sektöründe hangi ev alıcısı ev alabilir. Bu nedenle piyasanın hareketlenmesini sağlamak için bu girişimi bir an önce hükümetimizin yapmasını buradan sizler adına talep ediyoruz.

Üretmeyen bir ülke sadece tüketen bir ülke olmak hiçbir zaman istemeyiz, ancak şu veri dikkat çekicidir , gayri safi milli hasılada ki üretim payı %24 seviyesinden %17 seviyesine inmiştir, aynı şekilde hizmet sektörleri de %17 den %24 seviyesine çıkmıştır . Bu neyi gösteriyor, üreten Türkiye olma yönünde adımlar atmak yerine tüketen bir ülke olma yönünde gidiyoruz.dedi

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page