top of page

ASKON İRAN’DAN UMUTLU DÖNDÜ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi Dış ilişkiler Komisyonu 13-18 Mayıs tarihleri arasında İran’a düzenlendiği iş gezisi son buldu.

Ülkemizin ve şehrimizin ihracat hedeflerine katkıda bulunmak ve İran’a uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından oluşacak pazardan ASKON mensubu üyelerin pay almalarını sağlamak amacıyla 13-18 Mayıs tarihleri arasında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20 sanayici ve işadamının katılımı ile gerçekleştirilen İran Yurtdışı İş Gezisi son buldu. ASKON İzmir,Konya ve Kayseri üyelerinin de içinde yer aldığı heyet İsfehan,Tahran ve Tebriz şehirlerini kapsayan ve 4 gün süren iş gezisinin ardından yurda döndü.

Program kapsamında Isfehan Ticaret odası Başkanı Ghamsel Ali Jabbari, Tahran Büyük Büyük Elçisi Rıza Hakan Tekin, Tebriz Ticaret, Sanayi, Maden ve Ziraat Odası Başkanı Samed Hasanzade Tebriz Başkonsolosu Çağlar Fahri Çakıralp, İran-Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, ile temaslarda bulundu.

ASKON Heyeti, 4 gün süren İsfahan ,Tahran ve Tebriz temasları kapsamında aralarında, İnşaat, Otomotiv Yedek Parçaları, Makine, Metal, Maden, Enerji Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 100’ ye yakın İranlı firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen iş görüşmelerine katılım sağladı. ASKON Mensubu işadamları heyeti iş görüşmeleri kapsamında İranlı işadamları ile 200 ’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Yapılan ziyaretlerde karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Isfehan, Tahran ve Tebrizli yetkililerden İran’daki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgiler alan ASKON heyeti, İranlı yetkililere de Türkiye’deki yatırım ortamları, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve sanayisi ile ilgili detaylı bilgiler vererek İranlı işadamlarını ticaret yapmak üzere ülkemize davet etti. Temaslar esnasında İsfehan,Tahran ve Tebrizli yetkililerle genelde Türkiye ile karşılıklı ticaretin yeterli olmadığı, ortak tarih, kültür ve geçmişe sahip iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin daha iyi olması gerektiği ve yeni dönemde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaların yürütülmesi noktasında görüş birliğine varıldı. ASKON heyeti protokol temaslarının yanı sıra kültürel geziler kapsamında önemli tarihi mekanları da ziyaret etti.

İRAN BİZİM İÇİN BİR FIRSAT Gerçekleştirilen iş gezisin ardından değerlendirmelerde bulunan ASKON İzmir Şube Başkanı Zekeriya Hazırbulan; ASKON İzmir Şubesinin öncülüğünde düzenlenen bu gezinin son derece olumlu geçtiğini ve bizler açısında olumlu yansımalarını önümüzdeki aylar içerisinde alacağımıza inandığımızı dile getirmek istiyoruz. İsfehan,Tahranlı ve Tebrizli işadamları ile gerçekleştirdiğimiz 200’e yakın ikili iş görüşmesinin yanı sıra sektörel merkez gezileri ve protokol ziyaretleri yapma fırsatı da bularak, ülkemiz sanayisini anlatma ve İranlı işadamlarını da iş görüşmeleri yapmak üzere şehrimize davet etme şansı elde ettik. Burada görüştüğümüz İsfehan,Tahranlı ve Tebrizli işadamları bizlere son derece sıcak ve samimi davrandılar. Türklere karşı duydukları sevgiyi yakından hissettik. İranlı işadamları da ambargonun kalkmasının ardından dışa açılma ve yeni işbirlikleri oluşturma eğilimindeler. Bu yüzden ziyaretimizden çok hoşnut oldular ve bizlerle yakından ilgilendiler. İran ülke olarak genel manada kendine yeten bir konumda. Ülkede geniş petrol ve doğalgaz yatakları mevcut, ancak sanayileri tam olarak gelişmemiş durumda. Sanayi alanında çok büyük ölçekli firmalardan ve üretim yapısından yoksunlar. Ekonomik anlamda baskının kalkması ülkede yeni bir heyecan getirmiş görünüyor. İran kökleri çok eskiye dayanan ve gelenekçi bir yapıya sahip. Dil konusunda anlaşmakta hiç zorlanmadık, Tebriz’de tamamen Türkçe konuşuluyor. Ortak tarihi geçmişimiz ve ilişkilerimiz Türk sanayicilerimizi bu pazarda bir adım öne çıkaracak büyük avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Önemli olan bu avantajı değerlendirmek ve yeni dönemde hiç vakit kaybetmeden pazara hızlı bir giriş yapabilmektir” ifadelerini kullandı

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page