top of page

ASKON’DAN İŞKUR’UN HİBE VE DESTEKLERİ PROGRAMI SEMİNERİ


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi AR-GE komisyonu tarafından “İŞKUR’un Hibe ve Destekleri” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi. ASKON İzmir Şubesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak Katıldı . Açılış konuşmasını yapan ASKON İzmir Şube Başkanı Zekeriya Hazırbulan; en önemli amaçlarından biride ve iş adamlarından oluşan üyelerinin işlerini geliştirmeleri olduğunu kaydeden Hazırbulan, devletin iş adamlarının önünü açmaya yönelik çok önemli hibe ve destekleri var, bunun en önemli kanadınıda İŞKUR yürütüyor. İŞKUR çalışanlarının verdiği mücadele herkes tarafından bilinmektedir. Biz hep birlikte İzmir’de işsizliği azaltmak için gayret gösteriyoruz özel sektörü geliştirerek, destekleyerek çözebiliriz. Bu konuda da gördüğümüz kadarıyla İŞKUR, çeşitli desteklerle işverenlere istihdam konusunda teşvik desteği vermektedir. Kalifiye personel sorununun çözümü için İŞKUR İl Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmaları' da takdirle izliyoruz dedi.

D-8 Genel Sekreteri ASKON İzmir’de ASKON İzmir Şube Başkanı Hazırbulan planlı bir şekilde etkinliklerinin devam edeceğini kaydederken 3 Mart Perşembe günü Tepekule Kongre Merkezinde saat 19:00 D-8 Genel Sekreteri Sayın Seyed Ali Mohammad MOUSAVI’nin konuşmacı olarak katılacağı “Dünden Bugüne D-8 ve Ekonomik İşbirliğine katkısı” konulu bir konferans organize ettik dedi.

İşsizlik Küresel Bir Sorun

İzmir’de işsizlik rakamları hakkında bilgiler veren İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, Türkiye’de işe yerleştirmede İzmir’in büyük iller arasında birinci sıraya yerleştiğini söyledi. 10 ayda 65 bin kişiyi özel sektörde işe yerleştirdiklerini ifade eden Kabak, işsizliğin sadece İzmir ve Türkiye’nin sorunu değil, küresel bir sorun olduğunu dile getirdi. “İzmir’de işe yerleştirecek nitelikli eleman bulamıyoruz” diyen Kabak, bu konuda büyük bir açık olduğunu belirtti. Kabak, “TUİK’in her ayın 15’de açıkladığı işsizlik rakamlarına baktığımızda Türkiye’de işsizlik 2013 yılında yüzde 9.7, 2014 yüzde 9.9 2015 Ağustos ayında açıklanan rakamlar da ise yüzde 10.1 bir olmuştur. İzmir ise bu oranların yüzde 4 yüzde 5 oranında daha fazladır. Şu an Türkiye’de aktif çalışan sayısı 27 Milyon civarındadır. Her yıl ortalama bu sayıya 1 milyon kişi daha eklenmektedir. İzmir’in iş gücüne katılım oranı Ankara ve İstanbul’dan daha fazladır” dedi.

Bazı kişiler işi beğenmiyor

İşsizlikteki en önemli sorunun iş beğenmeme ve nitelikli eleman sorunu olduğunu vurgulayan Kadri Kabak, “İzmir’de birçok sektörde işe yerleştirecek nitelikli eleman bulamıyoruz. Herkes masa başı iş arıyor. Kolay iş olsun, kazancı fazla olsun. İzmir’de birçok alanda işçi bulamıyoruz. Özellikle, doğal gaz, elektronik teknisyenliği gibi bölümlerde çok eleman ihtiyacı var. Örneğin torna tesviye bölümü ile ilgili açılan bir kurs için kursiyer bulamıyoruz. Kaynakçılık, demircilik gibi ve buna benzer daha birçok meslek dalında eleman bulmak zorlaşıyor. Durum böyle olunca işsizlik artıyor; çünkü, mesleği olmayan işsizler, niteliksiz eleman arandığında bile masa başı iş arıyor” şeklinde konuştu.

İşverenin aldığı işçi parasını İŞ-KUR ödüyor

Kadri Kabak, İŞKUR’un işletmelere yönelik uygulamaları hakkında bazı bilgilerde verdi. İşverenleri özelikle işbaşı eğitim programlarından faydalanmaya davet eden Kabak, işverenin aldığının işçinin ücretini karşıladıklarını söyledi. İŞ-KUR İzmir İl Müdürü, “İşbaşı eğitim programlarını yeni bir yaklaşım olarak belirledik. İzmir’deki tüm işletmelerimizin bu iş başı eğitim programından yararlanmalarını istiyoruz. İşbaşı eğitim programı, bir nevi staj programıdır. Eğer ki, iş yerinizde çalışan işçi sayısı 2 ve daha fazla ise 10 işçiye kadar ilave alacağınız bir işçi; 10 işçiden fazlaysa çalışan işçi sayınız, yüzde on oranında artarak devam ediyor. Çalışan personelin 320 iş günü boyunca, ücretini, genel sağlık sigortası primlerini ve tüm masraflarını tamamıyla biz karşılıyoruz. Bu imkandan yararlanmamak akıl karı değil. İzmir’de 2 ve daha fazla işçi çalıştıran 70 bin işyeri bulunuyor. Her işletme 1 gencimizi işe alsa 70 bin kişi İzmir’de iş gücü piyasasına dahil olacak. Kaynak sıkıntımız yok. İşverenler yeter ki bu fırsatı kaçırmasın. Bu parayı kullanırsak 100 milyon TL daha alabiliriz. Türkiye’de 980 milyon TL aktif iş gücü programlarına ayrılan bütçe var” şeklinde konuştu.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page