top of page

SÖNMEZAY "DÜNYA VİDEO ÜZERİNDEN DÖNÜYOR"


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen Sosyal Medyanınm İşletmelere Etkileri ve E-ticaret seminerinde konuşan Dijital İletişim Danışmanı Mustafa Sönmezay, E- ticaretin online ve offline işlemleri, alışverişleri ve sanal para transferlerini kapsadığını söyledi.

2013 yılına oranla 2014 yılında e ticaretin yüzde 35’lik büyümeyle toplam pazarda 18 Milyar TL’lik bir gelişme kaydettiğini aktaran Sönmezay, “Türkiye’de e- ticaret büyüklüğü dediğimizde ise 6,8 Milyar TL ile turizm ve seyahat, ikinci sırada ise sadece online perakende satış 3, 5 Milyar TL ile çok kanallı perakende satış ve 2,8 Milyar TL’lik bir kapsamlada online bahis siteleri yer almaktadır” dedi. Türkiye’de katagori bazında e- ticaret ele alındığında da listenin en başında çok kanallı turizm ve seyahatin yıllık yüzde 35’lik büyüme ie yer aldığını belirten Mustafa Sönmezay, “Dünya’ya kıyasla Türkiye’yi ele aldığımızda nüfusun internette dağılımı yüzde 54’ü kapsıyor. İnternet ortamında perakende işlemlerine göre baktığımızda gelişmekte olan ülkelere rağmen Türkiye’nin 1,6 büyümeye sahip olduğu dikkat çekiyor. E- ticaret umut vaad ediyor. Hem alışveriş hemde internet kullanımının nüfus dağılımı kapsamında yine de önümüzde katetmemiz gerek ciddi yollar var” diye konuştu.

HAYATIN PARÇASI KREDİ KARTI

Kredi kartı kullanımında her yıl ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Sönmezay, internet kapsamıyla beraber online alışverişin doğru orantılı olduğunu bildirdi. Kredi kartlarının hayatın bir parçası olduğunu ve internet üzerinden alışverişlerde kredi kartı bilgi paylaşımına tüketicinin çok fazla sıcak bakmadığını belirten Mustafa Sönmezay, yeni nesilin internetten yapılan alışverişlerde kapıdan ödeme yapmayı tercih ettiğini söyledi. Çoğunlukla vatandaşların internetten alışverişi daha hızlı ve ekonomik olduğunu düşündüğünü kaydeden Sönmezay, “ Alışverişte rakamlar yükseldikçe, gidip mağazadan deneyerek almayı tercih eden tüketiciler var. Fiyat arttıkça konfor ve lüks beklentileride artıyor. Bu durum düşük fiyattaki ürünler için çok farklı” dedi. İnternet kullanımının, televizyon izlenme oranlarını da düşürdüğünün altını çizen Sönmezay “E- ticaret kullanımını ve kredi kartı kullanımı engelleyen televizyondan sipariş edilen ürünler var. Sıkça duyuyoruz insanlar telefon sipariş ediyor kututan salatalık veya bambaşka şeyler çıkıyor. O yüzden tüketici güvenemiyori. Kapıda ödeme markalar için sıkıntılı bir durum” şeklinde konuştu.

DÜNYA VİDEO ÜZERİNDEN DÖNÜYOR

İnternet kullanıcılarının özellikle yeni nesilin özellikle video izlerken zaman harcanını bildiren Sönmezay sözlerini şöyle sürdürdü: “ Dünya video ile dönüyor. Videolu ürünler daha güvenilir geliyor. Bu yüzden yapılmış sitelerin mobil, tablet ve televizyon uyumlu olması gerekiyor. Türkiye’de e-ticaret ve dijitalde eşikler yükselmeye başlıyor. Örneğin Tozlu. com’un ilk reklamında tozlu diye bir isim olurmudan, algı tabi ki tozlu’dan alıyoruma dönüştü. E- ticarette ambalaj, güzel tasarım, ürün fotoğrafı ve ulaşım çok önemlidir. İnsanlar güvenilir ve emek harcamışlar düşüncesine çok önem veriyor. Mesela Korayspor internette ki mağazasıyla günlük bin 500 kişiye ürün teslim ediyor. Bunun nedenini de kutuların içine koyduğu 1 veya 2 bombom şekeridir. Bu müşterinin samimi algı düşüncesini canlandırıyor. E-ticaret her girişimcinin yapacağı kolay bir iştir ve her girişimcinin başarılı olamayacağı zor bir ilerleyiştir.”

Seminerin ardından Mustafa Sönmezay’a günün anısına LVN Tekstil ve Mağazacılık (Eşarppark) Yönetim Kurulu Başkanı tarafından hediye takdim edildi.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page